İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İphone Etkin Değil Hatası Çözümü

Eğer İphone marka telefon kullanıyorsanız ve İphone etkin değil hatası ile karşılaştıysanız bu konumuzda İphone etkin değil hatası çözümü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İphone etkin değil hatası eğer telefonunuzda giriş deseni ve ya ekran şifresi kullanıyorsanız ve bu şifreyi unuttuysanız Apple’ın çalınma riskine karşı uygulamış olduğu bu şifrenin ve ya desenin yanlış giriş sayısının aşıldığı zaman İphone etkin değil uyarısını karşınıza çıkarmaktadır.

İphone Etkin Değil Hatası Nasıl Oluşur ?

Apple güvenlik amaçlı geliştirdiği bir uygulama ile telefonunuza ekran şifresi ve deseni koyduysanız ve bu şifreyi üst üste yanlış girdiyseniz size böyle bir uyarı gönderiyor. Adımlar şu şekilde sıralanmaktadır ;

 • İlkı etapta üst üste yanlış şifre girmeniz durumunda İphone etkin değil 1 dakika sonra tekrar deneyin,
 • 6 başarısız denemede bu süre 5 dakika olarak uzuyor,
 • 7 başarısız denemede 15 dakika,
 • 9 başarısız denemede bu süre 60 dakika yani 1 saate uzuyor.

Eğer siz hala hatırlamadıysanız şifrenizi 10 yanlış denemede İphone etkinl değil İtunes’a bağlan uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.

Aslında Apple’ın geliştirmiş olduğu bu uygulama bir hata değil. Tamamen sizin güvenliğiniz için alınmış bir önlem. Telefonunuzun başka kişiler tarafından ele geçirlmesinde bilgilerinize ve telefon içeriğinize ulaşılamaması için geliştirilmiş güzel bir uygulama diyebiliriz.

İphone Etkin Değil Çözümü

Eğer sizde bu uyarı ile karşılaşıyorsanız aşağıda yer alan çözüm yöntemleri ile telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

iTunes ile Geri Yükleme Yapma

 • Öncelikle iTune yüklü bir bilgisayara uyarı ile karşılaştığınız bilgisayarı kablo aracılığı ile bağlayın,
 • iTunes uygulamasını başlatın,
 • Telefonunuz uygulama ile eşleştikten sonra sol üst köşede yer alan aygıt seçeneğinden Yedeklemeler alanına gelin,
 • “Yedeklemeyi Geri Yükle” butonuna basın ve gelen uyarı penceresinden de “Geri Yükle” veya “Geri Yükle ve Güncelle” seçeneğine tıklayın.

Bu seçenek ile telefonunuz en son yedekleme tarihine geri dönecek sorununuz çözülecektir. Fakat bu çözüm yöntemi her zaman işe yaramayabilir. Eğer bu yöntemle sorunu çözemezseniz aşağıda yer alan yöntemi deneyiniz.

Video :

Kurtarma Modu ile İphone Sıfırlama

Bu yöntem tamamen formatlama yöntemidir. Yani telefonunuzdaki bütün veriler sıfırlanacaktır. Bu yüzden telefonunuzda önemli veri varsa bu verilerin yok olacağını unutmayın.

 • Telefonumuzu yine iTunes yüklü bir bilgisayara bağlıyoruz ve iTunes uygulamasını başlatıyoruz,
 • iTunesTelefonunuz bilgisayara bağlıyken, DFU moduna geçiş yapın. Home tuşu bulunan iPhone modellerinde “Güç + Home” düğmesine aynı anda basmak ve basılı tutmak gerekiyor. Kurtarma modu ekranı gelene kadar bekleyin. Çentikli ekran kullanan modellerde (iPhone X gibi) güç tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. Cihazı kapatın. Tekrar güç düğmesine basın ve basılı tutarken ses azaltma düğmesine de basın. 6-7 saniye kadar basılı tutun. iTunes, kurtarma modunda bir iPhone buldu şeklinde bir mesaj verecek ve kurtarma moduna geçeceksiniz.
 • Kurtarma modu içerisinde iki seçenek bizi karşılayacak bunlar; “Güncellemeleri Denetle” ve “iPhone’a Geri Yükle…” olacaktır. Buradan geri yükleme işlemini yaparak yaşanan soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

Video :

Bu işlemde verilerinizi yedeklemediyseniz hepsinin yok olacağını unutmayın. Yöntemler hakkında videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir