İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası Çözüm Yöntemleri

İnternette siteler arasında gezinirken rastladığımız en can sıkıcı hata olan ERR_CONNECTION_REFUSED hatası çözüm yöntemleri ile karşınızdayız. Bu sorunla karşılaşınca genellikle neden kaynaklandığı konusunda ve çözüm yöntemleri hakkında araştırma içerisine girebiliriz. ERR_CONNECTION_REFUSED hatası çözümü sizi biraz uğraştırsada çözümü vardır.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası Çözümü

Bu sorunun çözümü biraz uzun sürebilir. Nedeni ise ERR_CONNECTION_REFUSED hatası tek bir nedenden kaynaklanmayabilir. Fakat en büyük nedenlerinden birisi sizin DNS ayarlarınızda olan bir sorun olabilmektedir. Bu sorunun bir kaç çözüm yöntemi vardır. Bizde sizler için bu sorunun çözüm yöntemleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası Neden Oluşur ?

Bu hata bahsettiğimiz gibi bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. İlk olarak Web sitesi kaynaklı mı bunu test etmenizde fayda var. Telefonunuz varsa mobil ağ üzerinden ERR_CONNECTION_REFUSED hatası ile karşılaştığınız web sitesine girmeyi deneyiniz. Eğer site başarılı bir şekilde açıldı ise sorun web sitesi kaynaklı değildir. Dilerseniz bu testi sunulan araçlar ilede gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sorun web tarayıcılarda şu şekillerde görünür ;

Googel Chrome: “ERR_CONNECTION_REFUSED” hata kodunu kullanır.

Mozilla Firefox: “Unable to connect” hata kodunu tercih eder.

Microsoft Edge: “Hmm… can’t reach this page” uyarı sayfasını açar.

Bu araçlardan biriside Is it Dow(TIKLA) aracıdır. Linke tıklayarak araca gidebilirsiniz.

Bu araçta karşınıza gelen ekranda kutucuğa test etmek istediğiniz web sitesinin adresini yazın ve “CHECK” butonuna basarak testi başaltın.

Is it Down  Web sitesi aktiflik test etme aracı ile web sitesinin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.
Web sitesi aktfilik aracı Is It Down

UP: AÇIK > Sitenin erişilebilir olduğunu her yerden açık olduğunu belirtir.

DOWN: KAPALI > Sitenin hiçbir yerden ulaşılamadığını belirtir.

Eğer site DOWN olarak görünüyorsa sorun site kaynaklıdır. Sitenin açılmasını beklemekten başka bir çağre yoktur. 🙂

DNS Adresinizi Değiştirin ve ya Güncelleyin

Bu sorunun en büyük nedenlerinden bir taneside DNS adresinizden kaynaklı olabilmektedir. Eğer bilgisayarınıza manuel DNS adresi tanımladıysanız ve girmeye çalıştığınız web sitesi bu DNS adresinde çözümlenemiyorsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden DNS adresinizi değiştirip tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

En sağlıklı çalışan DNS adresi olarak Open DNS’i deneyebiliriniz. Bunun için DNS adreslerinizi aşağıdaki gibi güncelleyiniz. DNS adresi değiştirme konumuzdan DNS adresi nasıl değiştirilir öğrenebilirsiniz.

ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını DNS Adresi güncelleyerek çözebilirsiniz.
ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını DNS Adresi güncelleyerek çözebilirsiniz.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra DNS önbelliğinizi temizlemenizde fayda vardır. Bu işlemide şu şekilde yapabilirsiniz ;
  • Yapılacak işlemler çok basittir. İlk olarak “Windows tuşu” ile “R” tuşuna aynı anda basın. Bu direkt çalıştır ekranını açacaktır. “Aç” kısmına “cmd” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.
  • Komut istemi ekranına aşağıdaki komutları yazın.
  • ipconfig flushdns
  • ipconfig release
  • ipconfig renew
  • DNS önbelleğini sıfırladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız tekrar açıldığında tazelenmiş bir DNS hizmeti sizinle olacaktır.

İnternet Sorun Gidericiyi Çalıştırıp Sorunları Denetleyin

Eğer sorun hala düzelmediyse bilgisayarınızda Ağ sorunlarını bul ve onar aracı ile tarama yapabilirsiniz. Bu araç internetinizde bulunan herhangi bir sorun varsa bunu tespit eder ve bu sorunları giderecek çzöümleri sizlere sunar. Bu aracıbaşlat menüsüne basarak Ağ sorunları yazarsanız görebilirsiniz.

Ağ Sorunlarını Bul ve Onar Aracı ile ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını çözebilirsiniz.
Ağ Sorunlarını Bul ve Onar Aracı ile ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını çözebilirsiniz.

Modem Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bu yöntemler soruna çözüm olmadıysa modem ayarlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Modemde herhangi bir yanlış ayar bu tür hatalara neden olabilmektedir.

Bilgisayarınıza Virüs Bulaşmış Olabilir

ERR_CONNECTION_REFUSED hatası nedenlerinden biriside bilgisayarınıza bulaşan virüsler olabilmektedir. Bazı virüsler internet gezintinize müdahale ederek bazı sitelerin çalışmasını engelleyebilmektedir.

Evet bu konumuzda ERR_CONNECTION_REFUSED hatası kesin çözümü hakkında yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu sorun genellikle ya site kapanması ya da DNS ayarlarından kaynaklı sorunlardan meydana gelmektedir. Site İlk aşamada DOWN olarak görünüyorsa açılmasını beklemekten başka çare yoktur. Fakat Site UP olarak görünüyorsa büyük ihtimalle DNS ayarlarında sonra sorununuz çözülecektir diye düşünmekteyim.

14 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir