Dijital TL ile ilk ödeme başarılı oldu

Dijital TL ile ilk ödeme başarılı oldu, Türkiye'nin kripto parası Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme başarılı bir şekilde gerçekleşti.

1 dk. Tahmini Okuma Süresi
Dijital TL ile ilk ödeme başarılı oldu, Türkiye'nin kripto parası Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Dijital TL testleri başarı ile sonuçlandı. TCMB tarafından yapılan açıklamada Dijital TL ile ödeme başarılı bir şekilde tamamlandı. Testin başarılı olmasından sonra 2023 yılında yapılacak olan Dijital TL çalışmaları hakkında da açıklamalar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Dijital TL çalışmaları hakkında gelişmeleri paylaştı. Yapılan açıklamalarda Dijital TL ilk ödemenin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği aktarıldı. Devamında ise 2023 yılında çalışmaların devam edeceği ve bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımları ile geniş katılımlı ödeme testlerinin yapılacağı açıklandı.

Dijital Türk Lirası Nedir ?

Dijital Türk Lirası ülkemizin milli kripto para birimi olacak. Dijital Türk Lirası değer 1 TL’ye sabitlenecek olup Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hazırlandığı için Central Bank Digital Currency (CDBC) türünde bir para birimi olacak. Ülkemiz haricinde de pek çok ülkede bu çalışmalar hızla devam ediyor. Örnek olarak Çin’de Dijital Yuan geliştirildi. Dijital Yuan CDBC’ler arasında en yaygın kullanılan para birimi arasında yer alıyor. Çinliler bir çok işlemde Dijital Yuan’ı kullanarak alışveriş yapabiliyor.

Paylaş
Yorum Yap