İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonya’da Rekor İnternet Hızı Denemesi Başarılı Oldu

Japonya’da araştırmacılar rekor internet hızı denemelerinde internet hızında yeni bir rekora imza attılar. Bu denemeler ile araştırmacılar saniyede neredeyse tüm internet trafiğinin 2 katı kadar veri aktarmayı başardı. Buda internet hızında yeni bir rekor demek.

İnternet Hızında Yeni Rekor Saniyede 1,02 Petabit

Evet başlıkta gördüğünüz gibi Japonya’da yürütülen çalışmalarda araştırmacılar internet hızında büyük bir rekora imza attılar. Üstelik bu denemenin sevindirici tarafı ise yapılan açıklamalarda alınan bu hızın günümüz teknolojilerinde kullanılan altyapıda da alınabileceği yönünde. Araştırmacılar bir ışık kaynağı ve optik çip ile bu hıza ulaştıklarını belirttiler.

Bu denemeler sonucunda yayınlanan raporda “Deneysel olarak 223 dalga boyu kanalını kullanarak 37 çekirdekli, 7.9 km uzunluğunda bir fiber üzerinden saniyede 1,02 petabit veri iletimini yakaladık” denildi.

Bu hızın günümüz altyapısına uyumluluğu dikkat çekti. Yani yakın gelecekte saniyede 100 Pbit internet hayal değil gibi. Fakat ülkemizde henüz fiber ağına tam geçememişken bu bizim için ne kadar yakın gelecek olur çok fazla bir yorum yapamıyorum.

Sizlerinde bu konu hakkında görüşleri varsa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir