İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayarım Çok Yavaşladı Diyenler İçin Öneriler

Herkese merhabalar bu konumuzda bilgisayarım çok yavaşladı diyenler için öneriler sunacağız. Bilgisayarım çok yavaşladı ne yapmalıyım araştırması içerisine mi girdiniz ? Bu konumuzdaki kılavuza göz atarak bilgisayar yavaşladı sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Bilgisayarım Çok Yavaşladı Ne Yapmalıyım ?

Bilgisayarlarımız günümüzde en vazgeçilmezimiz haline geldi. Çünkü her işimizi bilgisayarımız ile halledebilir hale geldik. Oyun oynamak, çizim yapmak, bankacılık işlemlerimiz ve bunlar gibi bir sürü işlerimiz. Fakat bazen bilgisayarlarımızda gün geçtikçe bazı isteklerimize cevap veremeyecek performans kaybına uğrayabiliyor. Bu gibi durumlarda bilgisayarım çok yavaşladı ne yapmalıyım diye araştırma içerisine girebilirsiniz. Bu konumuzda bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

Bilgisayarım Yavaşladı Diyenler İçin İpuçları

Bilgisayar çok yavaş ve performanssız bir şekilde çalışmaya başladıysa yapmanız gereken bir kaç şey olabilir. Bizde bu yapılması gerekenleri sizlere anlatmaya çalışacağız. Uzatmadan bilgisayar çok yavaşladı ne yapmalıyım sorusunun cevaplarına geçelim.

Isınma Nedeni ile Performans Kaybı Olabilir

Bilgisayarınız çok ısındıysa bu bilgisayarda yavaşlamaya neden olabilir. Eğer bilgisayarınız çok yavaşladıysa öncelikle sıcaklığını kontrol edin. Dizüstü bilgisayarda alt taraftan sıcaklığını anlayabilirsiniz fakat masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasadan sıcaklığı anlayabilirsiniz. Eğe bilgisayarınız hissedilir şekilde çok ısındıysa bilgisayarınızı tamamen kapatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra tekrar açn ve performans kontrolü yapın. Eğer gözle görülür bir hız artışı varsa bilgisayarınızın iyi bir bakıma ihtiyacı var demektir.

  • Masaüstü bilgisayarda kasanın içini fanlarını temizlemeniz ve işlemci üzerindeki termal macunu değiştirmeniz gerekebilir.
  • Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız yine aynı şekilde temizliğini yapıp işlemci termal macununu değiştirmeniz gerekebilir. Dizüstü bilgisayarlarda alternatif olarak harici soğutucuda kullanabilirsiniz.

Gereksiz Programları Kapatın

Bilgisayarım çok yavaşladı ne yapmalıyım sorusunun cevaplarından biriside bilgisayarınızda çalışan gereksiz programları kapatmaktır. Görev yöneticinizden bilgisayarınızda çalışan bütün programları görbilirsiniz. Burada gereksiz olan programları kapatatırsanız bilgisayarınızda bellek tüketimi azalacak ve performans artışı olacaktır.

Bilgisayarınıza Virüs Bulşamış Olabilir

Bilgisayarınıza virüs bulaşmışda olabilir. Bilgisayarınıza bulaşan virüs sistem dosyalarınıza eriştiyse bilgisayarınızda aşırı yavaşlığa neden olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda Windows Güvenliği virüs ve tehdit korumasını her zaman aktfi halde çalıştırmanızı öneririm. Bu sayede bilgisayarınızda bulunan virüsler Windows’un kendi virüs tarama programı ile ortadan kalkacaktır.

Depolama Alanı Doluysa Boşaltın

Bilgisayarınızın depolama alanı dolduysa buda bilgisayarınızda yavaşlamaya neden olur. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekmekte. Bu yöntem en etkili yöntemlerden birisidir. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyalar çok fazla alan kaplıyorsa bunları temizlemeniz kesinlikle önerilir. Hatta biz bilgisayarınızda resimlerinizi, videolarınızı ve çok yer kaplayan dosyalarınızı harici bir diskte yedeklemenizi öneririm.

Bilgisayarınızın depolama alanı dolduysa buda bilgisayarınızda yavaşlamaya neden olur. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekmekte.
Disk kapasitenizi kontrol edin

SSD Disk Kullanmaya Başlayın

Eğer bilgisayarınızda hala mekanik disk (HDD) kullanıyorsanız SSD diske geçmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu size gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır.

Eğer bilgisayarınızda hala mekanik disk (HDD) kullanıyorsanız SSD diske geçmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu size gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır.
SSD Disk ile bilgisayarınızın performansını artırın

Ram Kontrolü Yapın

Bilgisyarınızda ram arızası olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda ram kontrolü yapmanızı tavsiye ederim. Eğer bilgisayarınızda ram kapasitesi düşükse yükseltmenizde bilgisayrınızda performans artışı yapar.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Bilgisayarınızda işletim sisteminin bekleyen güncellemeleri varsa bu güncellemeleri mutlaka tamamlayın. gelen güncellemeler işletim sisteminin performansı için gelmiş olabilir. Bu yüzden bu güncellemeleri bekletmeden yapmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayarınızda işletim sisteminin bekleyen güncellemeleri varsa bu güncellemeleri mutlaka tamamlayın. gelen güncellemeler işletim sisteminin performansı için gelmiş olabilir. Bu yüzden bu güncellemeleri bekletmeden yapmanızı tavsiye ederim.
Windows güncellemesi bilgisayar performansını artırır

Önerilerim bu kadar fakat sonuç olarak bilgisayarım çok yavaşladı diyenler için aşağıdaki maddeler gerçekten çok önemli ;

  • Bilgisayarınızın bakımı ve termal macunu değişimi bilgisayarınızın ısınmasını engelleyerek performans düşüklüğünü engelleyecektir.
  • Disk kapasitenizin doluluk oranının kontrolü,
  • Mekanik disk (HDD) kullanıyorsanız bunu SSD disk ile değiştirmek,
  • RAM kapasiteniz düşük ise bu kapasiteyi RAM takviyesi ile yükseltmek.

Evet bu konumuzda bilgisayarım çok yavaşladı ne yapmalıyım sorusunun cevabını sizler için anlatmaya çalıştırk. Sizde bilgisayarım çok yavaş diyorsanız ve bilgisayarım çok yavaş ne yapmalıyım diyorsanız bu konumuzu dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Bizlere konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdan yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir