İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayarınızın En İyi Şekilde Çalışması için İpuçları

Herkese merhabalar. Bu konumuzda sizlere bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışması için ipuçları sunacağım. Öncelikle konuya kendi yaşamınızı nasıl en iyi şekilde yürütürsünüz sorusu ile başlamak isterim. Bu soruya gelecek cevaplar çoğunlukla ” Hijyen, düzenli spor, dengeli beslenme ve dinlenerek” olacaktır diye tahmin ediyorum. Bunlardan birisini uygulamazsanız vücüdunuz normal şartların altında çalışmaya başlar daha uzun sürerse işler kontrolden çıkabilir ve bir hastanede gözünüzü açabilirsiniz. Neden bu şekilde başladım çünkü bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışması için de bu tür ihtiyaçları vardır.

Bilgisayar Bakımı Neden Önemli ?

Bilgisayar bakımı neden önemli sorusunun cevabı ise eğer bilgisayarınıza düzgün bir şekilde bakmazsanız bilgisayarınız çok olmadık bir yerde arızalanabilir ve daha kötüsü hiç kullanılamaz hale gelebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için bilgisayarlarınızın bakımlarını yapmanız gerekmektedir.

Peki bilgisayar bakımı nedir ? Bilgisayar bakımı nasıl yapılır sizin için bu konuda ipuçlarımız var. Sizlerinde bu konu da önerileri varsa bizlere aşağıda yer alan yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bilgisayar Yazılım Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bilgisayarımız iki ana bileşenden oluşur. Bunlardan birisi yazılım diğeri ise donanımdır. Bu konuya aşinayız diye düşünüyorum. Yazılım dediğimiz bilgisayarınızın işletim sistemidir. Bu işletim sistemi genellikle Windows olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bilgisayar yazılım bakımı nasıl yapılır ? Aşağıda sizler için madde madde hazırladım.

 1. İlk olarak bilgisayarınıza gelen güncelleştirmeleri kurmayı ihmal etmeyin. Bilgisayar güncellemelerini atlamanız işletim sistemlerinde belirli açıklar oluşturabilir ve bilgisayar korsanlarına açık kapı bırakmış oalbilirsiniz. Bunun için işletim sisteminizin güncellemelerini haftalık kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 2. Ağ sistemi rapolarını takip ederek herhangi bir olağan dışı veri akışı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 3. Eğer bir şirket bilgisayarı kullanıyorsanız Bilgi Teknolojileri departmanının yazılımlar hakkında uyguladığı kurallara uymalısınız.
 4. En can alıcı madde bu madde. Güvenlik duvarınızı mutlkata etkinleştirin ve düzenli olarak güncellemesini yapın. Eğer virüs programı kullanıyorsanız mutlaka bu programında güncellemelerini yapın. Güvenlik duvarı ve virüs programlarından gelen uyarıları gözardı etmeyin. Bilgisayarınızı haftada bir kere düzenli olarak taramanızıda öneririm.

Bu maddeler sayesinde bilgisayarınızın yazılım tarafının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Donanım Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bilgisayarımızın iki bileşeni olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bakım sırası bilgisayarımızın en önemli bileşeni “Donanım” da. Neden en önemli bileşen bunu açıklayayım. Yazılım sorunlarında sıfırda kurulum (Format) ile sorunu çözebilirsiniz ama donanım sorunlarında bilgisayarınız çöp bile olabilir. Bu yüzden bilgisayarda en önemli bileşen donanımlardır. Peki bilgisayar donanım bakımı nasıl yapılır ? Aşağıdaki maddelerde bunu öğrenebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızın fiziksel parçalarını düzenli olarak temizleyin. Masaüstü bilgisayarlar için klavye, mouse ve monitör gibi bileşenlerinde temizliğini ihmal etmeyin. Genel olarak elektronik ve ya bilgisayar bilginiz varsa bilgisayarınızın kasasını açıp iç temizliğini, fan temizliğini yapın (Masaüstü bilgisayarlar için). Dizüstü bilgisayarınızında arka kapağını çıkartarak fan tamizliği ve genel bir temizlik yapabilirsniz. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar için hava kanallarınıda temizlemeniz gerekmekte.
  2. Bilgisayarınızla uyumlu doğru donanımları tercih edin. Bilgisayarınıza uyumsuz olan donanımlar bilgisayarınızın performansını çok etkiler ve uzun vadeli sorunlarada neden olabilir.
  3. Tüm disk alanınızı doldurmayın. Buda performans kaybına neden olabilir ve ilerleyen zamanlarda veri kaybınada neden olabilir. Bu konuda önerim işletim sisteminiz için 1 SSD diğer verileriniz için ayrı bir disk kullanmanız.Gerekirse bulut seçenekleri değerlendirilebilir.
  4. Eğer bilgisayarınızda sorunlu bir donanım varsa bu donanımın bağlantısını kesin ve donanımın sorununu çözmeden geri bağlamayın.
  5. Bilgisayarınızı kasa ve ya dizüstü kuru ve tozsuz ortamlarda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bu bilgisayarınızın fan ve soğutma sağlığı için önemli. Soğutma sağlığı biliyorsunuz donanımlar için çok önemli.
  6. Son olarak bilgisayarınızın işlemci termalini düzenli olarak yenileyebilirsiniz. Bunu son maddeye yazdım çünkü biraz riskli bir madde. Eğer termal sürerken ana karta sıçratırsanız bilgisayarınıza kısa devre yaptırabilirsiniz. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

  Sizlere konuyla ilgili birde video paylaşmak istiyorum. Fakat dili ingilizce umarım faydalı olur.

  Bilgisayar bakımı önemi hakkında video.

  Evet bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışması için ipuçları yazımızda bilgisayar bakımının önemli olduğunu görmüş olduk. Bilgisayar yazılım ve donanım bakımlarının nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olduk. Bilgisayarımızın bakımları neden yapılmalı sorusuna cevap bulduk.

  Bilgisayar bakımlarını yapmanız bilgisayarınızın ömrünü uzatır ve ani oluşabilecek sorunların önüne geçmenizde size yardımcı olur.

  Bu konu hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum kımından bizlere iletebilirsiniz.

  Ekran Kartı Çok Isınıyorsa Ne Yapmalı ?

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir