İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekran Kartı Çok Isınıyorsa Ne Yapılmalı ?

Herkese merhabalar bu konumuzda bilgisayarımızın en önemli donanımlarından birisi olan ekran kartı çok ısınıyor ise ne yapılmalı sorusunun cevabını vereceğiz. Bilgisayarımızda en önemli donanımlardan birisi olan ekran kartı ısınma problemi hepimizimn başına gelebilir. Fakat bu problemle karşılaştığımız zaman ne yapamlıyız bunu biliyor muyuz ? Ekran kartı ısınma sorunu ile karşılaştığınız zaman aşağıda yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ekran Kartı Isınma Sorunu Neden Kaynaklanır ?

Öncelikle ekran kartı ısınma sorunu neden kaynaklanır buna bir göz atalım. Bilgisayarınızda ekran kartı çok ısınıyor ve siz bu ısınmayı hissediyorsanız ekran karıtınızın bakım zamanı gelmiş demektir. Fakat bu durum sadece bakım zamanı gelmiş ile geçiştirmekte doğru olmayabilir. Eğer arıza ve ya teknik bir sorunda varsa ekran kartı ısınma sorunu yaşayabilirsiniz.

Ekran Kartı Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım ?

Gelelim en can alıcı noktaya. Ekran kartı çok ısınıyor çözümü için ne yapmalıyım sorusunun cevabına. Sizde ekran kartı aşırı ısınıyor sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek ekran kartı ısınma sorunu çözümü bulabilirsiniz.

Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme

Eğer bilgisayarınızda yüklü olan ekran kartı sürücüsü eski versiyon ve ya ekran kartınızın doğru sürümü değilse buda ekran kartı ısınma sorununa neden olabilir. Bu yüzden öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kontrol edip güncellemesi varsa güncellemeniz ve ya doğru değilse doğru olanı yüklemeniz tavsiye edilir.

Ekran Kartı Bakımı Yapma

Ekran kartı çok ısınıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız ekran kartınızın bakım zamanıda gelmiş olabilir. Bu bakımı kendiniz yapmak istiyorsanız bilgisayar hakkında biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Masaüstü Bilgisayarlar Ekran Kartı Bakımı İçin ;

  • Bilgisayarınızın kapağını açın,
  • Ekran kartınızın üzerindeki tozları bir üfleme aracı ile dikkatli bir şekilde üfleterek fan üzerindeki ve ekran kartı üzerindeki tozları temizleyin,
  • Ekran karıtınızın termal macununu değiştirin (Bu teknik bilgi isteyen bir noktadır. Eğer teknik bilginiz hiç yoksa bu adımı kendi başınıza yapmanız tavsiye edilmez) .

Dizüstü Bilgisayarlar Ekran Kartı Bakımı İçin ;

Dizüstü bilgisayarlarda arka kapağı açmamız gerektiği için teknik bilgi burada da önemli bir nokta. Kapağı açtığımız zaman direk anakart ve elektronik devreler ile karşılaşacağız yanlış bir işlemde bilgisayarı tamamen bozabilirsiniz.

  • Bilgisayarınızın arka kapağınız doğru bir şekilde açın,
  • Eğer çok tozlu ise üfleme aracı ile tozu temizleyin,
  • Soğutucu bakır yolu sökün,
  • Ekan kartı üzerindeki termal macunu temizleyin ve yenileyin.

Bilgisayar Güncellemeleri Eksikse Tamamlayın

Ekran kartı ısınma sorunu bilgisayarınızın diğer sürücülerinin güncel olmaması ve ya yüklü olmamasından da kaynaklanabilir. Bu yüzden bilgisayarınızın diğer sürücülerinin de güncel olup olmadığını ve yüklü olup olmadığını kontrol edin.

Ekran Kartı Arızalanmış Olabilir

Eğer hala ekran kartı çok ısınıyor ve performansında düşüklük yaşıyorsanız ekran kartı arızalanmış olabilir. Ekran kartı test etmek için BurnInTest programını kullanabilirsiniz.

Programı indirmek için aşağıdaki linke tıklayın.

Bilgisayar Donanımları Test Etme Programı BurnInTest

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir