İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Web Kamerası Hackleri Gerçek Mi ?

Bir zamanlar çok gündemde olan web kamerası hackleri gerçek mi ? yoksa bir efsane mi ? Neredeyse bütün bilgisayar kullanıcıları özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları bu konuyu tartışmıştı. Hatta hemen hemen bir çoğumuz denk gelmiştir bir çok kesim kameraları bantla kapatıyordu. Peki web kamerası hack olayı gerçek mi yoksa bir hurafe mi ?

Bu sorunun cevabı maalesef evet gerçek. Bir çok uzman tarafından bu olay kanıtlandı ve gerçekliği ispatlandı. Bu konuda uzmanlar tarafından hazırlanan davetsiz misafirlerin web kameralarına bilinmeyen nedenler ve amaçlarla sızdıklarını öne süren raporlar mevcut.

Web Kamerası Hack Mi ? Yok Artık Demeyin

Evet yok artık demeyin bu raporlar ile kanıtlanmış bir hack olayıdır. Amacı nedir neden web kamerasına sızma çalışması yapılır ben hala anlamadım. Kulağa sıradan bir hikaye gibi geliyor fakat birisi dizüstü bilgisayarınızda web kamerasına erişim sağlayabilir.

Sizi görüntülemek için yapılan bu sızma çalışması ile ne amaçlandığı hala belirlenemedi. Belkide kameranıza erişip özel anlarınızı kayda alıp şantaj yapmaya çalışabilirler. Bana çok ilginç geldi ama malesef bir gerçek.

Web Kamerası Nasıl Hacklenir ?

Web Kamerası hacklemenin bir kaç yöntemi olabilir. Bu yöntemler ile korsanlar web kameranıza erişebilir ve sizi gözetleyebilir. Bu yöntemler ise ;

  1. Bilgisayarı satın almadan önce bilgisayarınıza yüklenmiş olan kötü amaçlı yazılımlar,
  2. Sizin bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz yazılımlarda bulunan virüsler ( Genelde ücretsiz “Crackli” olarak yüklemiş olduğumuz programlarda virüsler mevcut olabiliyor,
  3. Yüklemiş olduğunuz bir uygulamada kamera erişimine izin vermeniz ve kameranızı savunmasız bırakmanız.

Şimdilik web kamerası hack sebepleri bu maddeler ile açıklanıyor.

Web Kamerası Hacklendiği Anlaşılır Mı ?

Uzmanlar bunun pek mümkün olmadığını söylüyorlar. Bir kısım Web kamerası led ışığından anlaşılır desede korsanlar led ışığı yakmadan kameraya erişebildiğide uzmanlar tarafından söylenenler arasında. Bu sayede korsanlar sizin hiç haberiniz olmadan sizi izliyor olabilirler.

Web Kamerası Hack Olayından Nasıl Korunur ?

Web Kamerası hack olayından korunmanın yöntemleri var mı ? Kesinlikle var. Bu yöntemleri kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim. Zira günümüzde kötü amaçlı korsanlar çoğaldı. Benim başıma gelmez demeyin ne olacağı belli olmaz. Bu yöntemler ise ;

  1. Bilgisayarınızı yeni satın aldıysanız mutlaka temiz bir kurulum yapmanızı öneririm,
  2. Bilgisayarınızda güvenlik duvarını her zaman açık tutun,
  3. Yazılım güncellemelerinizi mutlaka yapın,
  4. Halka açık ve güvenli olmayan Wi-Fi bağlantılarını zorunlu olmadıkça tercih etmeyin,
  5. Güvenilir bir antivirüs programı kullanabilirsiniz,
  6. Crackli programlar yüklemekten kaçının,
  7. Her ihtimale karşı kameranıza bant yapıştırın 🙂

Gördüğümüz gibi hepside bildiğimiz maddeler. Bu maddeleri zaten normal şartlar altındada uygulamalıyız ki bilgisayarımız sağlıklı ve korunaklı bir şekilde çalışsın.

Bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışması için ipuçları konumuza da göz atabilirsiniz. Burada da bilgisayarınız için faydalı bilgilere erişebilirsiniz.

Windows 10 Sıfırlama

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir