İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır ?

Eğer dizüstü bilgisayarınızda ve ya kullanmış olduğunuz monitörünüzde ölü piksel olduğunu düşünüyorsanız ve bir türlü bu ölü pikseli gözle yakalyamadıysanız bu konumuzda ölü piksel testi nasıl yapılır ? sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Bahsedeceğimiz yöntem ile ufak bir ölü piksel testi sonrasında dizüsütü bilgisayarınızda ve ya monitörünüzde ölü piksel var mı yok mu kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır ?

Ölü pikseli gözle anlamak biraz zor olabiliyor. Eğer gözünüze ölü piksel çarptıysa ve birdaha bulamadıysanız ve ölü piksel olup olmadığından emin olmak istiyorsanız küçük bir ölü piksel testi ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Peki ölü piksel testi nasıl yapılır ?

  1. Öncelikle monitörünüzün temiz olduğundan emin olun, eğer monitör üzerinde lekeler varsa iyice temizleyin. Bunun nedeni ölü piksel gibi görünen nokta ekrana konmuş ufak bir toz parçasıda olabilir.
  2. Ölü piksel testi yapmak için en çok kullanılan ölü piksel testi sitesi olan “Bu Siteyi” açın. Siteyi açtıktan sonra “Start Test” butonuna tıklayın.
  3. Sonrasında ekranınız tam ekran olacak ve mouse sol tuşuna tıkladıkça ölü piksel testi için renkler değişecek.Bu renkler ile ekranınızda ölü piksel olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Ekranımda Ölü Piksel Çıktı Ne Yapmalıyım ?

Bu testten sonra ekranınızda gerçekten ölü piksel tespit ettiyseniz bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Eğer ürününüzün garantisi devam ediyorsa ölü piksel garanti kapsamında olduğu için marka ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer ürün garantili değilse teknik servis aracılığı ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Ölü Piksel Zaman Geçtikçe Çoğalır Mı ?

Ürünün garantisi yoksa ve ölü piksel sadece bir nokta ise aklımıza gelen ilk soru bu ölü piksek genişler mi yoksa böyle kalır mı ? Ölü pikselin genişleme olasığını vardır fakat çok düşük ihtimal ve çok yavaş bir şekilde olur. Eğer gözünüzü rahatsız edecek bir noktada değil ve bir piksel ölü ise bu şekilde kullanılmaya devam edilebilir.

Ölü Piksel Tamiri Nasıl Yapılır ?

Piksel çok küçük RGB led olduğu için profesyonel kişiler tarafından tamiri yapılabiliyor. Fakat eğer profesyonel değilseniz bu işe kalkışmamanızı öneririm. Komple ekrandan olabilirsiniz. Ölü piksel tamiri yapan profesyonel firmalar ile çalışmanızı öneririm.

Kendiniz ise ölü pikselin olduğu noktaya ufak bir baskı uygulayarak pikselin geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır ? Sorusunun cevabı bu sayfada. Ölüpiksel testi için gerekli araçlar, Monitör ölü piksel testi hakkında detaylar.

FPS Arttırma Programları

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir